1. Czy elewację można robić zimą?

Teoretycznie można, ale do pewnego etapu, bez położenia tynku. Mimo, że na rynku występują kleje mrozoodporne (do -5stopni) uważam, że lepiej nie ryzykować, ponieważ nie ma gwarancji, że za kilka lat nic się nie będzie z tym działo. Ze względów bezpieczeństwa elewację polecamy wykonywać w okresie od wiosny do zimy.

2. Jaki styropian wybrać: biały czy grafitowy?

Bardziej polecamy styropian grafitowy bo ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. lambda) zazwyczaj 0,033 [W/(m·K)]. Styropian biały zazwyczaj posiada współczynnik λ-lambda w granicach 0,044 do 0,40.

3. Dlaczego współczynnik przewodzenia ciepła-lambda jest tak ważny?

Współczynnik ten ma bardzo ważną rolę, ponieważ określa zdolność z jaką styropian przewodzi ciepło. Biorąc pod uwagę identyczne warunki, więcej ciepła „ucieknie” przez styropian z większym współczynnikiem lambda. W związku u z tym styropian posiadający niski współczynnik przewodzenia ciepła i stosunkowo niedużą grubość może znacznie lepiej izolować budynek niżeli styropian grubszy ale z większym współczynnikiem lambda. Z pewnością każdemu zależy, aby ciepło „pozostawało” w domu zatem w takiej sytuacji należy wybrać styropian o jak najniższej wartości lambda i zazwyczaj taki styropian to styropian grafitowy. W sytuacji jeśli zdecydujemy się na styropian standardowy (biały) warto jednakże pamiętać, żeby wybrać ten wartością bliską 0,040, ponieważ każdy kolejny niższy poziom wiąże się nawet z 15% utratą ciepła rocznie. Na rynku możemy spotkać także białe styropiany o zbliżonych parametrów do grafitowych lambda=0,038 jednakże są one znacznie droższe i bardziej opłaca się zakupić styropian grafitowy. Zaoszczędzimy na styropianie ale zwiększymy opłaty za ogrzewanie. Pozornie zaoszczędzimy na początku ale stracimy na dłuższą metę, więc warto przemyśleć te kwestie na początku.

4. Czy styropian grafitowy jest droższy od standardowego?

Tak, ze względu na wysoką jakość jest obecnie najdroższym materiałem używanym do ocieplania budynków. Z reguły mówi się, że jest to różnica około 20% w stosunku do styropianów standardowych, aczkolwiek ich jakość jest porównywalna.

5. Kto jest wiodącym producentem styropianu grafitowego?

Uważam,że nie ma wiodącego producenta styropianu grafitowego. Obecnie wiele firm zajmuje się produkcją tego rodzaju styropianu, którego jakość jest bardzo zbliżona i porównywalna.

6. Czy warunki atmosferyczne mają wpływ na przewodnictwo ciepła w styropianie?

Tak,ale tylko w przypadku kiedy jest niezabezpieczony i niezasiatkowany. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych styropian zaczyna żółknąć (oznaka utleniania) przez co traci swoje naczelne właściwości.

7. Co wybrać: styropian czy wełnę mineralną?

Wybór zależy od wykonania budynku. Na budynki drewniane bardziej zalecana jest wełna mineralna, bo łatwiej przepuszcza parę wodną. Poza tym w odróżnieniu od styropianu jest materiałem niepalnym a także lepiej izoluje dźwięk. Wadą jest cena- jest droższa niż styropian a także trudniejsza w montażu.

8. Jaką grubość styropianu najlepiej wybrać?

Wybór grubości styropianu zależy przede wszystkim od tego z jakich materiałów został wykonany budynek a także od tego czy chcemy zastosować styropian o lepszych czy gorszych parametrach.

9. Co zrobić żeby nie wypłowiał kolor farby zastosowanej do pomalowania elewacji?

Trzeba użyć dobrej farby fasadowej odpornej na działanie różnych czynników atmosferycznych np. promieni UV czy deszczu.

10. Czy materiały lepiej brać od jednego czy wielu producentów?

Klej, grunt i tynk muszą być jednego producenta, wtedy tylko jest pewność, że będą ze sobą odpowiednio współgrać co ma kluczowe znaczenie np. w przypadku reklamacji. Styropian może być innego producenta.